אבל במהלך COVID-19: איך להתמודד עם אובדן ושכול

מגיפת COVID-19 הביאה אתגרים ושינויים חסרי תקדים בחיי היומיום שלנו. אחד ההיבטים הקשים ביותר של מגיפה זו היה אובדן יקיריהם. אבל בזמנים אלו יכול להיות מאתגר במיוחד בשל מגבלות ריחוק חברתי וחוסר היכולת להתכנס עם בני משפחה וחברים. המגיפה השפיעה לא רק על הדרך בה אנו נפרדים, אלא גם על האופן שבו אנו מעבדים אבל ושכול. התמודדות עם אובדן בזמנים אלו עלולה להרגיש מבודדת ומציפה, אך חשוב לזכור שאינך לבד. במאמר זה, נחקור כמה דרכים להתמודד עם אבל ואובדן במהלך COVID-19, כולל קבוצות תמיכה וירטואליות, שיטות טיפול עצמי ופנייה לעזרה מקצועית. בין אם אתם מתאבלים על אובדן של אדם אהוב עקב COVID-19 או סיבה אחרת, אנו מקווים שהטיפים הללו יספקו קצת הדרכה ונחמה בתקופה מאתגרת זו.

תפילה במגיפה: מנהיגים דתיים מדברים על אבל, אמונה וקוביד-19

הבנת האבל והשכול

אבל הוא תגובה טבעית לאובדן, והוא יכול ללבוש צורות רבות. זה עשוי להיות כרוך בתחושות של עצב, כעס, אשמה, או אפילו הקלה. השכול, לעומת זאת, הוא פרק הזמן שלאחר אובדן בו נחווה אבל. כל אחד חווה אבל ושכול אחרת, ואין דרך "נכונה" להתאבל. חשוב לאפשר לעצמך להרגיש את הרגשות שלך ולקחת את הזמן שאתה צריך כדי לעבד את האובדן שלך.

במהלך COVID-19, אבל ושכול עשויים להרגיש מאתגרים במיוחד בשל הבידוד וההגבלות על התכנסויות. חוסר היכולת להיפרד מאדם אהוב באופן אישי או להשתתף בשירותי הלוויה מסורתיים עלולה לגרום לתהליך האבל להרגיש לא שלם. חשוב להכיר באתגרים הללו ולחפש תמיכה לפי הצורך.

כשמישהו מת: להבין צער

אתגרים ייחודיים של אבל במהלך COVID-19

אבל במהלך COVID-19 יכול להציג אתגרים ייחודיים. אמצעי ריחוק חברתי והגבלות על התכנסויות עלולים להקשות על קבלת תמיכה ממשפחה וחברים. בנוסף, המגיפה יצרה תחושת חוסר ודאות וחרדה שיכולה להעצים את תחושות האבל והאובדן. חוסר היכולת להיפרד מאדם אהוב באופן אישי או להשתתף בשירותי הלוויה מסורתיים יכול גם לגרום לתהליך האבל להרגיש לא שלם.

בנוסף לאתגרים הללו, המגיפה גם שיבשה רבות מהשגרה והפעילויות שיכולות לספק נחמה במהלך תהליך האבל. לדוגמה, יציאה לעבודה או השתתפות באירועים חברתיים אולי סיפקו בעבר הסחת דעת מהאבל, אך ייתכן שפעילויות אלו לא יהיו אפשריות במהלך COVID-19.

מנגנוני התמודדות עם אבל ואובדן במהלך COVID-19

למרות שאבל במהלך COVID-19 יכול להציג אתגרים ייחודיים, יש עדיין דרכים רבות להתמודד עם אבל ואובדן. חשוב לזכור שאבל הוא תהליך טבעי, ואין דרך "נכונה" להתאבל. הנה כמה מנגנוני התמודדות שכדאי לקחת בחשבון:

אפשרויות אבל והנצחה וירטואליות

בעוד ששירותי הלוויה מסורתיים לא יהיו אפשריים במהלך COVID-19, ישנן אפשרויות וירטואליות רבות לאבל והנצחה. בתי הלוויות רבים מציעים כעת שירותים וירטואליים, ויש גם אפשרויות הנצחה מקוונות זמינות. שקול לפנות לבית הלוויות המקומי שלך כדי ללמוד עוד על אפשרויות וירטואליות.

פנייה לעזרה מקצועית לאבל ושכול

אם אתה נאבק להתמודד עם אבל ואובדן במהלך COVID-19, שקול לפנות לעזרה מקצועית. מטפלים רבים מציעים כעת מפגשים וירטואליים, ויש גם קבוצות תמיכה מקוונות זמינות למי שמתאבל. ייתכן שתרצה לשקול לפנות לרופא הראשי שלך לקבלת הפניה.

תמיכה באחרים שמתאבלים במהלך COVID-19

אם מישהו שאתה מכיר מתאבל במהלך COVID-19, עדיין יש דרכים להציע תמיכה. שקול לשלוח כרטיס או לבצע שיחת טלפון כדי ליידע אותם שאתה חושב עליהם. כדאי גם לשקול לשלוח חבילת טיפול או לארגן משלוח ארוחה.

טיפול עצמי במהלך תהליך האבל

טיפול עצמי חשוב במהלך תהליך האבל, והוא יכול ללבוש צורות רבות. שקול לקחת זמן לעסוק בפעילויות שמביאות לך נוחות, כגון קריאה, צפייה בסרט או אמבטיה מרגיעה. חשוב גם לתת עדיפות לשינה טובה, פעילות גופנית ותזונה.

משאבים להתמודדות עם אובדן במהלך COVID-19

ישנם משאבים רבים זמינים עבור אלה שמתאבלים במהלך COVID-19. הנה כמה אפשרויות שכדאי לקחת בחשבון:

קבוצות תמיכה באבל

קבוצות תמיכה רבות באבל מציעות כעת הפעלות וירטואליות. קבוצות אלו יכולות לספק תחושת קהילה ותמיכה במהלך תהליך האבל.

שירותי ייעוץ מקוונים

שירותי ייעוץ מקוונים רבים זמינים כעת, והם יכולים לספק תמיכה למי שנאבק באבל ובשכול.

ארגונים לאומיים לתמיכה באבל

ישנם ארגונים לאומיים רבים המציעים תמיכה באבל, כמו ארגון ההוספיס הלאומי והטיפול הפליאטיבי והאיגוד האמריקאי לאובדולוגיה.

אבל במהלך COVID-19 יכול להיות מאתגר, אבל חשוב לזכור שאתה לא לבד. ישנם משאבים רבים זמינים עבור אלה שנאבקים עם אבל ושכול, כולל קבוצות תמיכה וירטואליות, שירותי ייעוץ מקוונים וארגונים לאומיים לתמיכה באבל. חשוב גם לדאוג לעצמך במהלך תהליך האבל על ידי עיסוק בפעילויות טיפול עצמי ופנייה לעזרה מקצועית לפי הצורך. זכור שצער הוא תהליך טבעי, וזה בסדר לקחת את הזמן שאתה צריך כדי לעבד את האובדן שלך.