7 שאלות נפוצות על חיסונים נגד COVID-19

בעיצומה של מגיפת COVID-19, מדענים וחוקרים פועלים ללא לאות לפתח חיסונים שיעזרו להילחם נגד הנגיף. עם מספר חיסונים זמינים כעת וניתנים ברחבי העולם, היו הרבה דיבורים ושאלות סביב בטיחותם ויעילותם. כתוצאה מכך, אנשים רבים נותרים תוהים מה הם צריכים לדעת על חיסוני ה-COVID-19, ולמה לצפות כאשר מתחסנים. במאמר זה, ריכזנו רשימה של שבע שאלות נפוצות על חיסונים נגד COVID-19 כדי לעזור לך לספק לך את המידע שאתה צריך כדי לקבל החלטות מושכלות לגבי הבריאות שלך. מבטיחות חיסונים ועד איך הם פועלים, אנחנו נסקור את הכל. אז בואו נצלול פנימה ונקבל את התשובות לכמה מהשאלות הדחופות ביותר סביב חיסוני ה-COVID-19.

חיסונים ל-COVID-19

מהם חיסוני COVID-19?

חיסוני COVID-19 הם חיסונים שפותחו כדי לסייע בהגנה על אנשים מפני הידבקות ב-COVID-19, מחלה נשימתית מדבקת מאוד הנגרמת על ידי נגיף SARS-CoV-2. ישנם כיום מספר חיסונים ל-COVID-19 זמינים, כולל Pfizer-BioNTech, Moderna וג'ונסון אנד ג'ונסון. חיסונים אלו עברו ניסויים קליניים נרחבים, והוכחו כיעילים במניעת זיהומי COVID-19, אשפוזים ומקרי מוות.

החיסונים של Pfizer-BioNTech ומודרנה הם חיסוני mRNA, כלומר הם מכילים פיסת חומר גנטי מנגיף SARS-CoV-2 המורה לתאים לייצר חלבון לא מזיק שייחודי לנגיף. חלבון זה גורם לתגובה חיסונית, המסייעת לגוף לזהות ולהילחם בנגיף אם ייתקלו בו בעתיד. החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, לעומת זאת, הוא חיסון וקטור ויראלי, מה שאומר שהוא משתמש בנגיף לא מזיק כדי להעביר פיסת חומר גנטי מנגיף SARS-CoV-2 לתאים כדי לעורר תגובה חיסונית.

חשוב לציין שחיסוני COVID-19 אינם יעילים ב-100%, ואנשים שמקבלים את החיסון עשויים עדיין להידבק ב-COVID-19. עם זאת, קבלת החיסון יכולה לעזור להפחית את חומרת המחלה ולמנוע אשפוז ומוות.

כיצד פועלים חיסוני COVID-19?

חיסוני COVID-19 פועלים על ידי אימון מערכת החיסון של הגוף לזהות ולהילחם בנגיף SARS-CoV-2. כאשר אדם מקבל חיסון נגד COVID-19, החיסון מכניס חלק מהנגיף לגוף, מה שמעורר תגובה חיסונית. מערכת החיסון יוצרת אז נוגדנים כדי להילחם בנגיף, שיכולים לעזור להגן על הפרט מפני הידבקות ב-COVID-19.

החיסונים של Pfizer-BioNTech ומודרנה הם חיסוני mRNA, כלומר הם מכילים פיסת חומר גנטי מנגיף SARS-CoV-2 המורה לתאים לייצר חלבון לא מזיק שייחודי לנגיף. חלבון זה גורם לתגובה חיסונית, המסייעת לגוף לזהות ולהילחם בנגיף אם ייתקלו בו בעתיד. החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, לעומת זאת, הוא חיסון וקטור ויראלי, מה שאומר שהוא משתמש בנגיף לא מזיק כדי להעביר פיסת חומר גנטי מנגיף SARS-CoV-2 לתאים כדי לעורר תגובה חיסונית.

חשוב לציין שחיסוני COVID-19 אינם מכילים וירוס חי, ואינם יכולים לתת ל-COVID-19 בודד. בנוסף, לוקח לגוף זמן לבנות חסינות לאחר קבלת החיסון, מה שאומר שניתן להידבק ב-COVID-19 בימים או בשבועות שלאחר החיסון.

כיצד פועלים חיסוני COVID-19?

האם חיסוני COVID-19 בטוחים?

חיסוני COVID-19 עברו ניסויים קליניים נרחבים כדי להבטיח את בטיחותם ויעילותם. לפני שניתן יהיה לאשר חיסון לשימוש חירום על ידי ה-FDA, עליו לעבור שלושה שלבים של ניסויים קליניים כדי להעריך את בטיחותו ויעילותו. החיסונים של Pfizer-BioNTech, Moderna וג'ונסון אנד ג'ונסון עברו כולם ניסויים קליניים אלה, והוכחו כבטוחים ויעילים.

בעוד שחלק מהאנשים עלולים לחוות תופעות לוואי מהחיסון, כגון חום, עייפות או כאב במקום ההזרקה, תופעות הלוואי הללו הן בדרך כלל קלות וזמניות. תופעות לוואי חמורות מהחיסון הן נדירות, וספקי החיסונים הוכשרו לזהות ולטפל בכל תגובות לוואי שעלולות להתרחש.

חשוב לציין שאנשים עם מצבים רפואיים מסוימים, כגון אלרגיות חמורות, עשויים שלא להיות זכאים לקבל את החיסון נגד COVID-19. אם יש לך שאלות לגבי בטיחות החיסון עבורך, חשוב לדבר עם הרופא שלך.

מהן תופעות הלוואי של חיסוני COVID-19?

כמו כל החיסונים, חיסוני COVID-19 עלולים לגרום לתופעות לוואי. תופעות הלוואי השכיחות ביותר של חיסוני ה-COVID-19 כוללות חום, עייפות, כאבי ראש, צמרמורות וכאבים באתר ההזרקה. תופעות הלוואי הללו נמשכות בדרך כלל כמה ימים, וניתן לטפל בהן עם משככי כאבים ללא מרשם.

במקרים נדירים, אנשים עלולים לחוות תופעות לוואי חמורות יותר מהחיסון, כגון תגובה אלרגית. ספקי חיסונים מאומנים לזהות ולטפל בכל תגובות לוואי שעלולות להתרחש, ואנשים נמצאים בדרך כלל במעקב במשך 15-30 דקות לאחר קבלת החיסון.

חשוב לציין שתופעות הלוואי של החיסון הן בדרך כלל קלות וזמניות, והן סימן לכך שהגוף בונה חסינות לנגיף.

האם אני צריך ללבוש מסכה לאחר החיסון?

בעוד שחיסוני COVID-19 הוכחו כיעילים ביותר במניעת זיהומי COVID-19, עדיין ניתן להידבק בנגיף לאחר החיסון. בנוסף, עדיין לא ברור אם אנשים שחוסנו עדיין יכולים להעביר את הנגיף לאחרים.

כתוצאה מכך, ה-CDC ממליץ לאנשים להמשיך ללבוש מסכות ולתרגל התרחקות חברתית לאחר החיסון, במיוחד במסגרות ציבוריות בהן הסיכון להעברה גבוה יותר. בנוסף, אנשים צריכים להמשיך לעקוב אחר ההנחיות וההגבלות המקומיות הקשורות ל-COVID-19.

מי צריך לקבל את החיסון נגד COVID-19?

החיסון נגד COVID-19 זמין כעת לכל האנשים בני 12 ומעלה בארצות הברית. בעוד שהחיסון אינו חובה, ה-CDC ממליץ לכל האנשים הזכאים לחיסון לקבל אותו.

אוכלוסיות מסוימות, כגון עובדי שירותי בריאות, עובדים חיוניים בחזית ומבוגרים, עשויים לקבל עדיפות לחיסון על סמך הסיכון שלהם לחשיפה או לסיבוכים מ-COVID-19. עם זאת, כל האנשים הזכאים לחיסון צריכים לקבל אותו בהקדם האפשרי כדי לעזור להגן על עצמם ועל הקהילות שלהם מפני COVID-19.

היכן אוכל לקבל את החיסון נגד COVID-19?

חיסוני COVID-19 זמינים כיום במגוון מיקומים, כולל בתי מרקחת, ספקי שירותי בריאות ואתרי חיסונים בקהילה. אנשים יכולים לבקר באתר האינטרנט של מחלקת הבריאות הממלכתית או המקומית שלהם כדי למצוא מידע על זמינות חיסונים ותזמון.

חשוב לציין כי זמינות החיסונים עשויה להשתנות לפי מיקום, וייתכן שאנשים יצטרכו להתאזר בסבלנות בזמן שהם מנווטים בתהליך של קביעת פגישה. בנוסף, לחלק מספקי החיסונים עשויים להיות דרישות זכאות או הגבלות ספציפיות, לכן חשוב לבדוק עם הספק לפני קביעת תור.